Jak nahrát fotky na Facebook v dobré kvalitě?

Setkávám se s tím často – nahrané fotky na Facebooku nejsou ostré, protože se při uploadu jejich kvalita dost zhoršila. Jak se toho vyvarovat?

Při nahrávání na Facebook se fotka automaticky komprimuje. Je to logické, protože uchovávat tuny dat něco stojí a i Facebook je pořád jen soukromá firma, která se musí dívat na náklady. Bohužel k té komprimaci někdy přistupuje tak něsťastně, že výsledek nakonec za moc nestojí. A přitom stačí znát pár pravidel, jak fotky připravit na upload tak, aby nedošlo k jejich radikální deformaci.

Facebook má přimo na svém webu pár rad, jak na lepší fotky. První je tady a říká, že je dobré zakšrtnout tlačítko “Vysoké rozlišení”.

Ta druhá je pro trochu víc technicky zdatné jedince, ale i tak by to nemělo dělat velký problém. Stačí totiž změnit velikost delší strany nahrávané fotky na některou z těchto velikostí – 720 px, 960 px nebo 2048 px a uloži ji v barevném profilu sRGB.

V případě, že pro editaci snímků používáte Adobe Lightroom, najdete tyto možnosti při export v záložce “File Settings” a “Image Sizing”. V dropdown nabídce u “Resize to Fit” vyberte “Long Edge” a ujistěte se, že jsou vybrány pixels a ne něco jiného. V Adobe Photoshop ukládejte fotky pomocí volby “Save for Web”, resp Ctrl+Shift+S.

Nakonec ještě doplním, že je prakticky jedno, zda je výsledný soubor jpg nebo png. Klíčová je zmíněná velikost v px.