Jak na lepší fotky

Stačí málo a výsledné fotky budou lepší něž předtím. Mám pár tipů jak lépe fotit.

Předem říkám, že tento článek není zaměřený na profesionály, ale na normální lidi co fotí většinou mobilem nebo kompaktem. Zkrátka takové ty fotky z dovolené, ze zahrádky, z běžného dne a všelijak podobně. A výmluvy typu, že na dobré fotky je potřeba mít dobrý foťák neberu. Záměrně také vynechám obsáhlou teorii, protože to stejně nikoho nezajímá :-)

Takže jak na to?

Kompozicí to všechno začíná a končí. Já vím. Zní to jako klišé a je to klišé, ale bez toho to nejde. Kompozice je zjednodušeně souhrn pravidel a doporučení, jak a co uspořádat tak, aby to na fotografii vypadalo dobře

Uvedu pár příkladů:

Fotíte váš oběd? Dejte talíř s jídlem na střed fotky a ideálně ho vyfoťte přímo kolmo seshora. Výsledný snímek bude vypadat daleko líp než většina, které jste dosud pořídili. Díky této kompozici se totiž vyhnete spoustě chyb jako je špatné ostření, špatný úhel záběru, náklon fotky, případně rušivé pozadí.

Fotíte západ Slunce nebo krajinku? Srovnejte si horizont (častý problém), aby Slunce zapadalo směrem dolů a ne do strany nebo někam jinam. Fotka by měla odrážet realitu.

Další situace je lehce komplikovanější. Řekněme, že chcete ukázat jakou hračku dostalo vaše dítě na Vánoce.
Než zmáčknete spoušť, lehce se nad tím zamyslete. Platí obecné pravidlo při focení lidí, a to že je ideální fotit je z úrovně očí. Jinými slovy, děti jsou malé a proto bude nutné jít do dřepu. Ale co s hračkou? Není nic jednoduššího, než aby si ji vzalo do ruky hrálo si s ní. Nezapomeňte, že děti mají radost i z maličkostí. Taková fotka bude vyjadřovat jak emoci, tak bude mít i dynamiku a v neposlední řadě bude většinu snímku tvořit právě fotografovaný objekt bez rušivých elementů kolem.

A ještě jeden příklad na závěr. Chce vyfotit vaše nové auto, motorku nebo cokoliv, co má pro vás významnější hodnotu? Vyzdvihněte jejich důležitost. Slouží k tomu celkem jednoduchý trik. Výsledná fotka by měla vzniknout pokud možno lehce z podhledu. Já mám ještě rád úhel 45°, ale to už záleží na konkrétní situaci.

Kromě zmíněných ukázek by se daly vymyslet ještě další. Všechny situace ale mají několik společných věcí:

  • Z fotografie má být na první pohled jasné, na co se zaměřit. Jinými slovy fotografovaný objekt má tvořit dominantní část snímku. Zapojte zoom v nohách a ne v objektivu. Když si myslíte, že jste dostatečně blízko, udělejte ještě krok dopředu.
  • Pozor na rušivé pozadí. Foťte tak, aby vynikl fotografovaný objekt a ne to, co je za ním.
  • Kompozice má být vyvážená. Mám na mysli to, že je dobré fotit hlavní objekt buď na střed snímku nebo na jeho jednu třetinu.
  • Pozor na ostrost snímku. Pokud máte málo světla, udělejte rychle za sebou víc fotek. Jedna z nich bude určitě ostřejší než ostatní a tu pak vyberte.
  • Barva ve fotografii ruší. Pokud chcete vizuální formou předat nějaké sdělení, převeďte snímek do černobílé nebo potlačte barevnou saturaci. To ale vyžaduje trochu pokročilé znalosti.
  • Žádnou postprodukcí se nedocílí dobrá fotka. Kvalitní snímek je základem pro další úpravy.

Hlavní je zkrátka fotit. Pokud nemáte dostatek času, zkuste si alespoň dvě hodiny týdně vyhradit na focení a uvidíte, jak se budete postupně zlepšovat. V neposlední řadě sledujte Instagram nebo Pinterest, kde najdete spoustu skvělých fotografů, od kterých můžete čerpat inspiraci.