K čemu jsou presety v Adobe Lightroom a jak je využít

Co je to preset? I když se jedná o jeden z nejpoužívanějších nástrojů v aplikacích Adobe Lightroom a Camera Raw, spousta fotografů ho nepoužívá. V tomto článku se podíváme jak si vytvořit vlastní a k čemu vlastně jsou.

Fotografa logicky baví víc fotit a ne trávit čas u počítače a proto se hledal způsob, jak by se dala postprodukce co nejvíc zjednodušit. Spousta úprav se u fotek opakuje a vzniknul nápad mít možnost tyto úpravy co nejvíc zautomatizovat. Jinými slovy, preset je vlastně jen sada úprav dostupných na jedno kliknutí, který šetří čas jak to jen jde. Díky tomu vznikly presety, které šetří čas jak to jen jde. Z hodin klidně na minuty. Hlavní je mít ale správnou sadu presetů, resp. dokázat si je vyrobit.

Úprava fotky na jedno kliknutí

Long story short - dobrá fotka úpravou špatné fotky nevznikne. Skvělý snímek je základ a až pak případně upravovat.

V postprodukci platí zásadní pravidlo - nedá se vzít jakákoliv fotka (třeba z mobilu), "prohnat" ji několika filtry a docílit magického zlepšení. Takhle to nefunguje, i když Instagram tvrdí opak :-). Mít skvělou fotku je totiž hlavní předpoklad úspěšné editace. Taky je třeba brát v potaz, že každá fotka je jiná. Neexistuje proto žádná univerzální sada úprav, která by fungovala vždy a všude.

Preset v Adobe Lightroom je defacto filtr, který si můžete sami měnit. Hlavní výhoda je v tom, že určité úpravy budou fungovat na jeden typ fotek, ale na jiné ne. Při vytváření presetů se tedy zaměříme jen na takové úpravy, které se dají použít co nejvíc univerzálně a nám tak budou šetřit čas.

Níže vyznačené parametry by se nikdy neměly objevit v žádném "univerzálním" presetu. Ten pak bude sloužit jako výchozí balík úprav.

Občas se můžete setkat s názorem, že presety nepředstavují pro fotografy nic kreativního. Věřím, že to není pravda, protože uložené presety určitě nejsou konečná. S tím jak se bude vaše tvorba vyvíjet, budete stávající presety postupně upravovat a zdokonalovat. Časem buď aktualizujete ty stávající nebo je nahradíte zcela novými a posunete se zase o kus dál.